Alfawise Z1, avagy az olcsó okosotthon kezdőszett

Alfawise_Z1_avagy_az_olcso_okosotthon_kezdoszett_10

Páratartalom mérő

Központi HUB

Mozgás szenzor

Ajtónyitás érzékelő

„Egyre több az okosotthon rendszer, de melyiket válasszam?” 

Az elmúlt évek talán legnagyobb durranása az okosotthon. De mitől lesz okos? Egy ilyen kezdőszett-től? Nem, ez csak a jéghegy csúcsa. Sokan tudják rólam, megrögzött Xiaomi fan vagyok, de nem vagyok rest kipróbálni a TUYA alkalmazásban részt vevő termékeket sem. Így tettem az Alfawise Z1-el is. Jól kipróbáltam és nem okozott csalódást!

Megrendeléskor még nem voltam benne biztos, hogy akarom-e ezt kipróbálni, mert mint fentebb írtam, nagyon elfogult vagyok. De azért feszülten vártam amíg megérkezik a csomag. Annak rendje és módja szerint, a Kínai Népköztársaság és a fél világ postásai eljuttatták hozzám. Első gondolatom az volt, hogy valamit benéztem, mert egy nagyon kicsi doboz érkezett. Ebben van minden? És lám, még most is érvényes a szlogen, amit kínából rendelsz az egy kicsi dobozban érkezik, de miután kibontottad megnőnek a termékek. Ember nincs aki ugyanúgy vissza tudja tenni a dobozba. A csomagolás a szokásos, minimal és olcsó, nem sokat foglalkoztak vele. Rányomtatva csak némi marketingszöveg van, ami nekem kicsit elcsépelt, közhelyes. A termék hivatalos neve: Z1 és itt egy kis mondandóm van! HAHÓ, Alfawise! Volt már ilyen termékelnevezés, a TV Box is Z1 volt! Na de röppenjünk vissza a kapott cuccunkhoz. A papírdoboz kibontása nálam minden esetben egy szertartás, de itt kár volt, mert matrijózsi(Matrjoska) a cucc! Dobozban doboz. A cuccaink még kaptak plusz csomagolást is, mindegyik külön megnevezéssel, tehát abszolút bolondbiztos. De mi rejtőzik itt? Egy központi HUB, egy mozgásérzékelő, egy hő és páratartalom érzékelő, valamint egy ajtónyitás érzékelő, más néven reed-relé.  

Alfawise Z1, avagy az olcsó okosotthon kezdőszett
Alfawise Z1, avagy az olcsó okosotthon kezdőszett

Előző
Következő

Megveszem

Design

A termékek a csomagolásból kibontva egész minőséginek tűnnek, matt fehér festést, vagyis ABS anyagot kaptak. Nagy hasonlóságot vélek felfedezni a xiaomi termékeivel, csak ezek egy kicsit nagyobbra sikerültek. De ezzel semmi baj nincs. Ezeket is a minimalista tervezés ihlette, azt mondhatom el róla, hogy tetszik! A szenzorok jól passzolnak majd az otthonunkhoz. Még saját társaikkal is harmonizálnak, itt is nagy a hasonlóság, igyekeztek tényleg jól kidolgozni. Az eszközöket könnyű szerrel helyezhetjük el a lakás bármely pontján, ebben segítenek a kétoldalas ragasztócsíkok. A csomagolás tartalmazza az angol nyelven íródott user manualt, vigyázzunk rá, ez kelleni fog a telepításkor. A Hub-on egy több színben világító LED kapott csak helyet és a márkajelzés. A szenzorokon a kék led mellett keressünk egy kis gombbot, ezzel fogjuk tudni párosítani majd őket. Ez kicsit nehezen megnyomható, de szerencsénkre csak egyszer kell használni. 

Kódnév: Zigbee Gateway ZB01

A zigbee gateway a fő eszköz a csomagban. Ez köti össze a szenzorokat saját magával, az APP-al és a világhálóval. Ez az egyetlen eszköz, aminek kell a 230 voltos feszültség, tehát konektorba vele. Szerencsénkre nem kell átalakítóért futnunk a sarki műszaki boltba, EU dugvillával érkezik. Mérete is figyelemre méltó, szinte elveszik a szerelvényben. Méretei: 57x57x22mm. Tényleg kicsi, itt a Xiaomi-t lenyomja… Ahhoz, hogy működésre bírjuk, csak a SmartLife vagy tuyaAPP alkalmazásra lesz szükségünk. Telepítéskor kellő odafigyeléssel járjunk el, olvassuk el a manualt, mert nekem sokadszorra sikerült csak telepíteni. Az eszköz ezután akár 32 szenzort is képes kezelni. Ennél több szezor esetében be kell szereznünk egy további gatewayt. A leírás alapján akár 90 métert is tudnak a szenzorok, tehát mehet akár a fészerbe is bármelyik, a kapcsolat stabil marad. Ez köszönhető a ZigBee hálózatnak. A szenzorok hozzáadása már gyerekjáték, a fentebb említett gombot hosszan nyomva az app felismeri és hozzáadja a hub-hoz.

Alfawise Z1, avagy az olcsó okosotthon kezdőszett
Alfawise Z1, avagy az olcsó okosotthon kezdőszett

Előző
Következő

Akarok egy ilyet!

Kódnév: Zigbee D02 azaz mágneses ajtónyitás érzékelő

Az eszköz két részből áll. Az egyiket a tokra, a másikat pedig a szárnyra kell felragasztani. Arra figyelni kell, hogy a kettő közti távolság ne legyen nagyobb mint 15mm. Ha ez megvan, akkor csukott állapotot jelez, nekünk ez kell. Az érzékelő lithium elemmel működik, tehát ne keressük benne a gombelemet. A leírás alapján a 3-5 év a garantált működési idő. Ha esetleg rendelkezünk Amazon okosotthon hangszóróval, megkérdezhetjük alexát, hogy milyen állapotban látja a szenzort! Ez jó, tetszik. Mellette, ha rendelkezünk további TUYA APP-ban jelen lévő eszközzel, akkor ezeket is tudja utasítani… Lassan tényleg okos lesz a ház… 

Kódnév: M02 PIR SENSOR azaz mozgásérzékelő

Ez egy mostanában jól bevált, passzív infravörös szenzor, ami valójában a mozgó emberi test által kibocsátott hőnek a környezet hőmérsékletére való hatását érzékeli, tehát semmi csiri-biri. 😀 Na ezt jól kiszakmáztam. Tudnék még róla mesélni egy 4-5 oldalt…. Ennek az érzékelőnek 120 fokos látószöget adtak, 5 méteres látómezővel. Ez nem is olyan rossz!  Érdemes valamelyik sarokba felszerelni. Az ideális a 1,5 méteres magasság. A szenzor nagyon érzékeny, szinte minden neszre küldi az értesítéseket és AZONNAL! Pedig direkt nem egy wifi hálózaton vagyok a HUB-bal. Tényleg jó! Ezt az érzékelőt is egy 3 Voltos akkumulátor hajtja, aminek szintén 3-5 évet garantál a gyártó! A telepítéséhez itt is keressük a gombot, amit a tetején találunk.

Kódnév: Zigbee T02 azaz hő- és páratartalom mérő

A korábban említett eszközökhöz hasonlóan, ez is 3 Voltos akkuról működik. Az eszköz folyamatosan figyeli a helyiség hő és páratartalmát és az átlag hirtelen változásakor jelzést küld nekünk a telefonra. Automatizálásra is beállítható ez is, tehát vezérelni tud akár egy ventillátort. Mérési tartomány -20 és +60 celsius fok közötti, páratartalmat pedig 0-100% között képes mérni. Alexa ezt is le tudja kérdezni! 

Tesztünk során rengeteg ajtónyitást, mozgást és természetesen hő ér páratartalom értéket produkáltunk neki, de azt kell mondanom rá, hogy tényleg jó. Szerencsére a tuya eszköztára szinte végtelen, ezer meg 1 gyártó használja, tehát ha valamivel össze szeretnénk kötni, akkor egy tökéletes választás lehet. Ára is baráti, csupn 60 dollár, amiért a nagy gyártók meg sem mutatják még a dobozt sem. Nálam stabilan működött, rosszat elmondani nem tudok róla. Keményen 5 csillag! 

Értékelés

5/5

A terméket ezen a linken tudod megvenni

További tesztek, cikkek